2020 yılı Belediye Şirketleri İhale İstisna Tutarı (İhale İstisna Sınır Limiti)

Bilindiği üzere, Kamu ihale Kanunun 3 üncü maddesinde Kanunun istisnaları sayılmıştır. 3 üncü maddenin (g) bendi ise doğrudan belediyelere ait şirketleri ilgilendirmektedir.

Buna göre, belediye şirketlerinin doğrudan mal ve hizmet üretiminde kullanacakları malzeme alımları ya da ana faaliyetlerine yönelik ihtiyaçlarının temini için yapacakları alımları belirli bir tutara kadar Kamu İhale Kanununda istisna tutulmuştur.

2020 yılı için bu tutar 14.877.509,-TL olarak belirlenmiştir.

Belediye şirketleri, 2020 yılı içerisinde ana faaliyetlerine yönelik alımlarında 14.877.509,-TL tutarına kadar İhale Kanunundan istisna olarak alım yapabileceklerdir.

Ancak, dikkat edilmesi gereken husus, istisna kapsamında yapılacak alımlar Kamu İhale Kanununa tabi olmasa da bu alımlarda Kamu İhale Kanununun Ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri  uygulanacaktır.

İlgili Tebliğe Ulaşmak İçin Tıklayın

Mali Mevzuat Belediye İçtihat Dergisi
© 2014 – 2020 Hüma Medya Yayıncılık Ticaret Limited Şirketi – 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde alıntı yapılamaz. Sitede yer alan yazılar danışmanlık hizmeti olmayıp, istişari amaçlı yorum niteliği taşımaktadır.

Henüz yorum yapılmadı

Yorum ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*