Arabuluculuk Ücreti ve Masrafları – Arabuluculuk ücretini kim karşılar?

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 26’nci maddesinde, arabuluculuk ücretlerinin hangi şartlarda kim tarafından karşılanacağı düzenleniştir.

Buna göre, dava şartı olarak ön görülen arabuluculuk faaliyetinde, tarafların tamamen veya kısmen anlaşmaları halinde arabuluculuk masrafları uyuşmazlığın taraflarınca eşit şekilde karşılanacaktır. Ancak bu durum, Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesinin eki Arabuluculuk Ücret Tarifesinin İkinci Kısmına göre aksi kararlaştırılmadıkça geçerli olacaktır. Yani aksi kararlaştırılabilecektir. Herhangi bir karar alınmaması durumunda taraflar eşit şekilde karşılayacaktır.

Tarafların anlaşamaması durunda ise arabuluculuk faaliyetinin iki saatlik ücret tutarı, tarifenin birinci kısmına göre Adalet Bakanlığınca karşılanacaktır. İki saati aşan görüşmeler sonucunda tarafların anlaşamaması durumunda ise iki saati aşan kısma ilişkin ücret, aksi kararlaştırılmamışsa taraflarca eşit olarak ödenecektir.

Adliye arabuluculuk bürosu tarafın yapılan zorunlu giderler ise; anlaşmaya varılmışsa taraflarca karşılanacak, anlaşmaya varılamamışsa haksız çıkan taraftan tahsil edilmek üzere Adalet Bakanlığınca karşılanacaktır.


Sitede yer alan yazılar, kaynak gösterilerek de olsa internet ortamında yayınlanmak üzere kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz. Aksi durumda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde hukuki haklar kullanılacaktır. ©


Mali Mevzuat Haber
© 2014 – 2020 Hüma Medya Yayıncılık Ticaret Limited Şirketi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*