Esnaf ve Sanatkar Kredilerine Korona Virüsü Ertelemesi

COVİD-19 (Korona Virüs) salgını nedeniyle işleri aksayan ve zarar gören esnafın kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Bu kararla işleri aksayan işletmelere kolaylık tanınmış oldu.

Ekonomiye yönelik tedbir ve destek paketlerinin artarak devam etmesi bekleniyor.

Kredi taksit ertelemesi hangi borçları kapsıyor?

Karar, Halk Bankasına olan kredi borçlarını kapsamakta. Ancak Halk Banktan kullanılan tüm krediler erteleme kapsamında yer almıyor. Buna göre kredinin, Türkiye esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında kullanılan kredilerden olması gerekiyor. Ayrıca kredinin 31 Mart 2020 ve öncesi tarihte kullanılmış olması gerekiyor.

Ayrıca bu kapsamda olan tüm kredi borçları ertelenmemekte, erteleme için esnafın işlerinin salgın nedeni ile zarar görmüş olması gerekmektedir.

Erteleme ne kadar süre ile olacak?

Karar kapsamındaki kredilerin 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasına tekabül eden taksitleri üç ay süreyle faizsiz olarak ertelenecektir.

Erteleme kapsamında olan esnaf ve sanatkarların, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmaması şartı aranıyor. Aksi takdirde ilgililerin erteleme kapsamından çıkartılacağı hüküm altına alınmıştır.


Sitede yer alan yazılar, kaynak gösterilerek de olsa internet ortamında yayınlanmak üzere kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz. Aksi durumda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde hukuki haklar kullanılacaktır. ©


Mali Mevzuat Haber
© 2014 – 2020 Hüma Medya Yayıncılık Ticaret Limited Şirketi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*