Okuduğunuz haber
İŞÇİ ÜCRETLERİNİN BANKA ARACILIĞI ÖDENME ZORUNLULUĞU
Anasayfa   /    Personel    /    İşçi Ücretlerinin Banka Aracılığı Ödenme Zorunluluğu

İşçi Ücretlerinin Banka Aracılığı Ödenme Zorunluluğu

En az kaç işçi çalıştıran iş yeri, ücretleri bankadan ödemek zorundadır? Ödenmediği durumda cezası nedir?

PERSONEL      28 Eylül 2018 - 22:07     743     0

İşçi Ücretlerinin Banka Aracılığı Ödenme Zorunluluğu

İş yerinde en az beş işçi çalıştıran İşverenlerin, iş kanunu kapsamında çalıştırdıkları işçilerin ücret ve diğer tüm nakdi haklarını banka hesabı aracılığı ile ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk, “Ücret, Prim, İkramiye Ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik”te düzenlenmiştir.

Yönetmeliğin, 10’uncu maddesinde, işverenin Türkiye genelinde çalıştırdığı işçi sayısının en az 5 olması halinde,  işçilere o ay içinde yapacakları ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlü olduğu belirtilmiştir.

İşveren ödemeyi banka aracılığı ile yapmazsa cezası nedir?

Yönetmeliğin 16’ncı maddesinde işverenin ödemeyi banka aracılığı ile yapmaması durumunda, İş Kanununun 102’nci maddesi hükmü gereği iş veren hakkında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimi tarafından idarî para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.

İşçiye, İş Kanunundan veya toplu iş sözleşmesinden veyahut iş sözleşmesinden doğan alacaklarını, bu Yönetmelik kapsamında zorunlu tutulduğu hâlde bankalar aracılığıyla ödemeyen işverene veya işveren vekiline veyahut üçüncü kişiye, İş Kanununun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimi tarafından idarî para cezası verilir.

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.