İşçilerin çalışma sürelerinde denkleştirme Süresi Nedir?

İşçilerin haftalık ve günlük en fazla  kaç saat çalıştırılabileceği ve denkleştirme süresi

İş Kanuna tabi çalışan işçilerin genel çalışma süresi haftalık en fazla 45 saat olmakla birlikte, bu süre günde 11 saatlik çalışmayı geçmemek üzere, haftanın günlerine dağıtılabilmektedir. Bu dağıtım, işçi ve işveren arasında yapılan sözleşme ile belirlenmektedir.

Ancak bu dağıtımın nasıl yapılması gerektiğine ilişkin önemli bir ölçüt bulunmaktadır. Bu ölçüte göre, işçilerin son iki aydaki haftalık ortalama çalışma süreleri, normal haftalık çalışma süresini aşamayacaktır. Bu husus, işçilerin çalışma sürelerinin düzensiz olmasını engellemek amacı ile belirlendiği için, mevzuatta denkleştirme süresi olarak adlandırılmaktadır.

Denkleştirme döneminin uzatılması

Denkleştirme süresinin toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar uzatılmasına müsaade edilmiştir.

Ayrıca denkleştirme süresi bakımında turizm sektörü için ayrı bir düzenlemeye gidilmiştir. Buna göre 2 aylık süre turizm sektöründe çalışan işçiler için 4 ay, 4 aya kadar toplu sözleşme ile uzatılabilir süre ise 6 ay uzatılabilir şeklinde uygulanmaktadır.


Sitede yer alan yazılar, kaynak gösterilerek de olsa internet ortamında yayınlanmak üzere kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz. Aksi durumda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde hukuki haklar kullanılacaktır. ©


Mali Mevzuat Haber
© 2014 – 2020 Hüma Medya Yayıncılık Ticaret Limited Şirketi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*