Okuduğunuz haber
KAMU İŞÇİ MAAŞLARINA SINIRLAMA GELDİ
Anasayfa   /    Personel    /    Kamu işçi maaşlarına sınırlama geldi

Kamu işçi maaşlarına sınırlama geldi

Teşkilat kanunlarındaki özel düzenlemeler nedeniyle kendi ücretlerini kendileri belirleyen birçok kamu kurumunun çalışanlarının ücretlerine tavan getirildi.

PERSONEL      16 Temmuz 2018 - 15:06     826     0

Kamu işçi maaşlarına sınırlama geldi

4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birçok kamu kurumunun teşkilat kararnamesinde, kurumların İş Kanununa tabi personel istihdam edebileceği ifade edilmiştir.

375 sayılı KHK’nin ek 28 inci maddesinde: “Bunlara, mali ve sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdi ödemelerin bir aylık toplam net tutarı; 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 11 inci maddesi uyarınca belirlenen emsali personele mali ve sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçememek üzere cumhurbaşkanı veya yetkilendireceği makamca belirlenir” hükmüne yer verilmiştir.

EK 11. MADDE NE DİYOR?

İlgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdî ödemelerin bir aylık toplam net tutarı, ilgili kurumun önerisi Devlet Personel Başkanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek emsali devlet memuruna ilgili mevzuatında kadrosuna bağlı olarak malî haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez.

Görüleceği üzere, kamu kurumlarında istihdam edilen işçi statüsündeki personel ücretlerine tavan getirilmiştir. Ancak Toplu sözleşmelerle belirlenen ücretlerin bu tavan ücretini aşması durumunda ise nasıl bir uygulamaya gidilecektir? Bu durum belirsizdir.

 

Toplu sözleşme ile belirlenen ücretler tavan ücretine mi indirilecektir? Eğer bu yönde bir uygulama yapılırsa bu durumda da işçi sendikalarıyla karşı karşıya kalınma ihtimali doğacaktır.

sgk rehberi

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.