Kamuda 2019 Yılı Zamlı Maaşları Ne Zaman Kesinleşecek?

BANKACILIK SEKTÖRÜ TOPLAM KREDİ HACMİ, 30 KASIM İLE BİTEN HAFTADA 12 MİLYAR 779 MİLYON 11 BİN LİRA AZALDI. (İHA/İSTANBUL-İHA)

Kamu görevlilerinin net maaşlarının 15 Ocak 2019 tarihinde ne kadar olacağı henüz kesinleşmedi.

2019 yılına ilişkin Brüt Asgari Ücret rakamının bu ayın (Aralık) sonuna doğru belirlenmesi ve 2018 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarının 3 Ocak 2019 tarihinde açıklanması neticesinde, kamu görevlilerinin Ocak ayına ilişkin zamlı net maaş miktarları kesinlik kazanmış olacak.

Kamu görevlilerinin net maaşlarının 15 Ocak 2019 tarihinde ne kadar olacağı henüz kesinleşmedi.

2019 yılına ilişkin Brüt Asgari Ücret rakamının bu ayın (Aralık) sonuna doğru belirlenmesi ve 2018 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarının 3 Ocak 2019 tarihinde açıklanması neticesinde, kamu görevlilerinin Ocak ayına ilişkin zamlı net maaş miktarları kesinlik kazanmış olacak.

2019 yılının ilk yarısı için kamu görevlilerinin aylık ücretlerine %4 oranında genel maaş zammı yapılacak. Ayrıca, 2018 yılı ikinci altı aylık dönemine ilişkin enflasyon oranının %3,5’ten fazla olan kısmı da genel maaş zammı oranına eklenecek. Öte yandan, asgari ücrete 2019 yılı için yapılacak artışa bağlı olarak Asgari Geçim İndiriminin yeni tutarları kamu görevlilerinin net maaşına artış olarak yansıyacak.

Asgari ücret artışı memur maaşını etkileyecek

Çalışanların aylık net maaşı hesaplanırken, aylık brüt ücretlerinden kesilecek Gelir Vergisi miktarından hakkında geçerli olan asgari geçim indirimi tutarı kadar(eş ve çocuk durumlarına göre değişen tutarlarda) indirim yapılmaktadır.  Bu uygulama, memurun aylık net maaşını artırmaktadır.

Kamu çalışanları hakkında uygulanacak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarlarının, ilgili mali yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücrete göre belirlenmesi nedeniyle, 1 Ocak tarihinden geçerli olarak asgari ücrete yapılacak artış, Devlet memurlarının aylık net maaşında da artışa neden olur.

1 Ocak 2019’dan geçerli olacak brüt asgari ücret miktarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından bu ayın (Aralık) son haftasında belirlenmesi beklendiğinden, AGİ nedeniyle memurların 2019 yılı maaşlarında oluşacak net artış miktarı da bu ayın son haftasında belli olacaktır.

Enflasyon rakamları memur maaşını etkileyecek

Toplu Sözleşme hükümlerine göre; kamu görevlilerinin maaşlarına 2018 yılının ikinci yarısı için yapılan %3,5 oranındaki maaş zammının, 2018 yılı ikinci yarısında (1 Temmuz-31 Aralık) gerçekleşecek enflasyon artış oranının altında kalması durumunda, aradaki fark 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olarak maaşlara zam şeklinde yansıtılacak.

Buna göre, memurun Ocak ayında enflasyon farkı zammı alabilmesi için, 2018 yılı ikinci yarısına ilişkin enflasyon artış oranının %3,5’ten fazla olması gerekiyor.

2018 yılı ikinci altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamları, 3 Ocak 2019 Perşembe günü TÜİK tarafından yapılacak açıklamalarla öğrenilecek.

Öte yandan, 2018 yılının ikinci altı aylık döneminin 5 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında, enflasyon farkı zammı yapılacağı kesin gibi görünürken, enflasyondaki düşüşün Aralık ayında da sürmesi durumunda enflasyon farkından kaynaklı maaş artışının %5 ila %6 aralığında olacağı tahmin ediliyor.

Bu itibarla, Devlet memurlarının 15 Ocak 2019 tarihinde alacakları zamlı net maaş miktarının kesin olarak bilinebilmesi için 3 Ocak 2019 gününü beklemek gerekecek.

http://www.memurunyeri.com


Sitede yer alan yazılar, kaynak gösterilerek de olsa internet ortamında yayınlanmak üzere kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz. Aksi durumda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde hukuki haklar kullanılacaktır. ©


Mali Mevzuat Haber
© 2014 – 2020 Hüma Medya Yayıncılık Ticaret Limited Şirketi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*