Kredi kartlarının asgari tutarı ödenmezse kart kullanıma kapanır mı?

Kredi kartları ile yapılan harcamalar, hesap kesim tarihi itibariyle toplanmakta ve ödeme tarihinde bu tutarın en azından asgari miktarının ödenmesi istenmektedir.

Asgari ödeme tutarı, bankalarının kedileri tarafından belirlenen bir oran olmayıp, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından belirlenmektedir. BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankasının görüşünü alarak toplam borcun asgari olarak ne kadarının ödenmesi gerektiğini, yüzde 20 ve yüzde 40 oranları arasında olmak kaydıyla belirlemeye yetkilidir.

Mevzuat gereği, kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarının bir takvim yılı içerisinde üç kez ödenmemesi durumunda, bu kartlar nakit çekimine kapatılmaktadır. Nakit kullanımına kapanması için üç kez tekrarlanması gereken ödememe halinin art arda olma şartı bulunmamaktadır. Aralıklı da olsa 3 kez ödenmemesi, nakit kullanımına kapanması için yeterlidir.

Üç kez art arda ödeme halinde ise kartlar nakit kullanımına kapandığı gibi, bu kartlarla  mal ve hizmet alımları da yapılamamaktadır. Yani kartlarla  tek çekim ya da taksitli alışveriş yapılamamaktadır.

Kredi kartlarının asgari tutarları yukarıda belirtildiği şekilde bir takvim yılında art arda ya da toplamda 3 kez ödenmezse. Bu kartların borcunun tamamı kapatılana kadar, bu kartlara ilişkin limit artırımı yapılamamakta, ayrıca bu kartlar nakit kullanımına kapalı tutulmaktadır. Yani 3 kez ödenmeyen asgari tutarlardan sonra yapılan ödemelerle kart mal ve hizmet alımına açılabilse de; borcun tamamı kapanmadan limit artırımı ya da nakit çekim yapılamamaktadır.


Sitede yer alan yazılar, kaynak gösterilerek de olsa internet ortamında yayınlanmak üzere kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz. Aksi durumda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde hukuki haklar kullanılacaktır. ©


Mali Mevzuat Haber
© 2014 – 2020 Hüma Medya Yayıncılık Ticaret Limited Şirketi

Henüz yorum yapılmadı

Yorum ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*