Okuduğunuz haber
TYP KAPSAMINDA ÇALIŞANLARIN KADROYA GEÇME DURUMU
Anasayfa   /    Personel    /    TYP Kapsamında Çalışanların Kadroya Geçme durumu

TYP Kapsamında Çalışanların Kadroya Geçme durumu

Mali Mevzuat Haber

PERSONEL      01 Mayis 2018 - 00:30     121     0

TYP Kapsamında Çalışanların Kadroya Geçme durumu

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışan kişilerin bu statüde çalışmalarına esas Kanun, 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununu’dur. Buna göre TYP kapsamında istihdamın çeşitli amaçları bulunmaktadır. TYP’lilerin kadro durumlarının da bu amaçlar kapsamında ele alınması yerinde olacaktır.

Toplum yararına programın amaçlarından ilki ve en önemlisi, istihdama katılma alışkanlığı olmayan işsizlerin çalışma alışkanlığının yeniden kazandırılmasıdır. Buna göre, TYP’nin sosyal bir yönü bulunmaktadır. Devletin vatandaşlarını gözetme görevi kapsamında Anayasal fonksiyonu olan sosyal yönü, TYP statüsü konusunda da ana çerçeveyi oluşturmaktadır. Devlet, kurumlarından biri olan İŞKUR aracılığı ile çalışma alışkanlığını yitiren vatandaşlarını gözeterek, bu yetilerini tekrar kazandırmayı hedeflemektedir.

Bu amaçtan da anlaşılacağı üzere, TYP ile hedeflenen vatandaşların işgücü piyasasına tekrar kazandırılmasıdır. Yani çalıştırıldıkları pozisyonda sürekli istihdama ilişkin bir hedef bulunmamaktadır.

TYP’lilerin bulundukları pozisyonlarda sürekli istihdamına ilişkin geniş katılımlı bir talep olmamasında, bu istihdam türünün KPSS ya da kura yöntemi ile kamuda iş olanağı arayanların aleyhine olmasının etken olduğu değerlendirilmektedir.

Ayrıca, Danıştayın güncel kararlarında, TYP kapsamında çalışanların fiilen çalıştıkları kurumun personeli sayılmadıkları, yani o kurumun işveren sayılmadığı görülmektedir.  Bu kapsamda TYP’liler İŞKUR’a bağlı olarak çalışmaktadırlar.

 

 

 

 

kadroya geçecek mi başvuru nasıl işkur

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.