Kamu misafir haneleri ve tesislerinde 2021 yılı ücretleri nasıl olacak?

2021 yılı Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ (2021-1) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Eğitim ve dinlenme tesislerine ilişkin ücretler;

Tebliğde belirlenen bedellere göre; eğitim ve dinlenme tesislerine ilişkin ücretler, tesisisin özelliğine göre değişmekte olup; Tebliğin ekinde yer alan özelliklerin kaç tanesinin tesislerde bulunduğu dikkate alınarak belirlendi. Bu özellikler yazımızın sonunda yer almakta.

Belirlenen tutarlar, alınması gereken en az bedeller olacak.

Ek’te yer alan özelliklerden en az on beş ve daha fazlasını taşıyan tesislerde kurum personeli için kişi başı 11,00 TL (1 Temmuz-15 Ağustos döneminde 14,50 TL), yemek bedeli olarak ise 29,00 TL alınacak.

Özelliklerin 14 ve 12 arasını (bu adetler dahil) taşıyan tesislerde bu tutarlar sırasıyla; 10,00 TL (1 Temmuz-15 Ağustos döneminde 13,00 TL) ve 24,00 TL olarak uygulanacak.

Özelliklerin on iki tanesinden daha azını taşıyan tesislerde ise bu tutarlar sırasıyla; 8,50 TL (1 Temmuz-15 Ağustos döneminde 13,00 TL) ve 19,00 TL olarak uygulanacak.

Konut ya da bağımsız bölümde buzdolabı, televizyon ya da klima bulunması durumuna göre bu tatarlara ilave bedeller eklenecek. Şöyle ki, (Tutarlar günlük en az olmak üzere) kalınan kısımda buzdolabı bulunuyorsa 5,00 TL, televizyon bulunuyorsa 5,00 TL, klima bulunuyorsa 7,00 TL ilave ücret alınacak.

Kamu misafir hanelerine ilişkin ücretler;

2021 yılında misafirhanelerden yararlanacak kurum personelinden kişi başına her gece için en az 14,50 TL alınacak. Verilen hizmetin niteliği ve maliyeti, bu belirlenen bedelin üzerinde olması durumunda ise daha yüksek bedel tespit edilebilecek.

Geçici görevli kamu personelinden tesislerde kalanlar için ise, bu tutarlar Harcırah Kanunu’ndaki düzenlemelere paralel olarak belirlendi.

Buna göre, geçici görevli kamu personelinden alınacak konaklama bedeli, geçici görevlendirmenin ilk 10 günü için gündeliklerinin %50 artırımlı miktarının tamamını, daha sonraki günler için ise artırımsız gündeliklerinin 1/2’sini, geçici görevli denetim elemanlarından alınacak konaklama bedeli ise yurt içi gündeliklerinin %50 artırımlı miktarının tamamını geçemeyecek şekilde alınabilecek.

 Kreş ve çocuk bakımevleri ücretleri;

 İdarelere ait kreş ve çocuk bakımevlerinde kamu personelinin her çocuğu için için aylık bakım ücreti asgari 264,00 TL olarak tespit edildi.

 

EK

EĞİTİM VE DİNLENME TESİSLERİNİN ÖZELLİKLERİ

 

Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinde bulunabilecek özellikler aşağıda belirtilmiştir.

1 – Tesisin deniz, göl, akarsu kenarında veya kış sporlarına elverişli yerler ile termal alanlarda olması

2 – Konut veya bağımsız bölümünde tuvalet ve banyo

3 – Sıcak su

4 – Havalandırma tesisatı

5 – Konut veya bağımsız bölümünde telefon

6 – Salonlarda ve konut veya bağımsız bölümlerde müzik yayını

7 – Mutfak ve lokanta

8 – Konut veya bağımsız bölümün içinde mutfak mekanı

9 – Dinlenme ve oyun salonu

10 – Çay bahçesi

11 – Asansör

12 – Diskotek

13 – Çocuk bahçesi

14 – Spor alanları

15 – Revir

16 – Plaj

17 – Güneşlenme yerleri ve teçhizatı

18 – Otopark (en az 20 araçlık)

19 – Yüzme havuzu

20 – Hamam

21 – Sauna