Albinizim dünya üzerinde her 17 bin kişiden bir tanesinde görülen genetik bir metabolizma hastalığıdır. Tıp dilinde “albinizm” , halk dilinde ise “albino” olarak bilinen albinizim, sadece insanlarda değil hayvanlarda da rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalık, vücudun hiç melanin üretememesi sebebiyle oluşur.

Albinizmin belirtileri bebek doğduğunda bellidir. Deride beyazlık, hafif saç (beyaz renkte), ışığa duyarlılık ve bundan dolayı da gözlerde titreme olur. Deride renk pigmenti bulunmaz. Vücutta beyaz leke ve noktalar mevcuttur.

Albinolar 2 çeşittir: Tam albino, kısmi albino.

Tam albino: Vücutta hiç melanin bulunmaması durumudur. Vücut tamamen beyazdır.

Kısmi albino: Vücudun yarısında melanin bulunması durumudur. Örneğin; gözlerden birinin rengi diğerinden farklı olabilir.

Albinolar güneş ışınlarına maruz kalmamalıdır. En az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanmalı, uzun kollu giysiler ve şapka gibi güneşten korunacakları ürünleri tercih etmelidirler.

Peki, albinizmi önlemenin yolu var mıdır?

Hayır. Bebeğin albino olduğu anne karnında yapılan deri biyopsisinde görülür, fakat önlemek için herhangi bir aşı veya ilaç yoktur. Doğduktan sonra da tedavisi mümkün değildir. Kısmi albinolarda araştırmalar devam etmekte olsa da hala kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Albinizm ölümcül bir hastalık değildir. Albinolar her insan gibi bütün sosyal aktiviteleri yerine getirebilirler. Örneğin; Saçlarını boyatırlar, evlenirler, doğum yapabilirler vs..

 Bu hastalığı taşıyanların, evlendikleri kişinin albinizm geni taşımaması önemsenir, eğer taşırsa dünyaya gelecek bebek albinizmli doğabilir.

Ayrıca albinolar, devlet tarafından görme kaybından dolayı yüzde 40 ila yüzde 80 engelli kabul edilir.