Kamu personeli mali haklarında önemli yeri olan en yüksek Devlet memuru, yeni yönetim sistemi ile birlikte yeniden tespit edildi. Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanı aylığı ne kadar?

Eski sistemde en yüksek Devlet memuru Başbakanlık Müsteşarıydı ve bir çok ödeme Başbakanlık Müsteşarının almış olduğu aylık kıstas alınarak hesaplanıyordu. Ancak Başbakanlığın kaldırılması ile birlikte bu kadroda kaldırıldı.

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile (703 sayılı KHK) yeni sistemde  en yüksek Devlet memuru, Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanı olarak belirlendi.

Dolayısı ile kamu personel ödemeleri ile bir çok mali hakkın belirlenmesinde önem taşıyan Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanı’nın aylığının nasıl hesaplanacağı merak ediliyor. Yapılan düzenleme ile bu kadro için yapılacak ödemeler için, Başbakanlık Müsteşarına yapılan ödemelere ilişkin mülga hükümlere atıf yapıldı.

Dolayısı ile en yüksek Devlet memuru aylığı değişmemiş oldu.

En yüksek Devlet memuruna fiilen yapılan ödemelerin brüt tutarları şunlardır (2018)

Aylık Ortalama Sözleşme Ücreti : 9.183,33

Özel Hizmet Tazminatı (% 345) : 3.557,73

Fazla Çalışma Ücreti (% 35) : 360,93

Makam Tazminatının Yarısı (7.500) : 814,13

TOPLAM : 13.916,12

(Belediye Mevzuat ve İçtihat Bankası, İncelemek için tıklayınız)

Yasal uyarı: Sistemde yer alan makale, içtihat ve diğer materyaller, kısmen ya da tamamen kopyalanarak diğer web sitelerinde yayımlanamaz.