Ülkemizde doğum yapan annelere sağlanan birçok sosyal destek bulunmaktadır. Yazımızla, bu yardımların neler olduğuna ilişkin bilgi vermeye çalıştık.

Verilen istatiklere göre Türkiye’nin doğurganlık hızı gerek eğitim seviyesinin gerekse istihdam sayısının azalması gibi çeşitli nedenlerle gün geçtikçe düşmekte. Böylece sosyal devletin gereği olan yardımlar ön plana çıkmaktadır.

Bunlardan biri doğum yapan annelere sağlanan devlet desteğidir. Ülkemizde doğum yapan annelere devlet şu şekilde yardımda bulunmaktadır: Doğum parası, doğum yardımı ve süt parası (emzirme ödeneği).

Doğum parası yalnızca 4A ve 4C kapsamında çalışan annelere verilmektedir.

Doğum yardımı almak için ise annenin çalışıyor olmasına gerek yok. Annenin kocasının SSK’lı olarak çalışıyor olması yeterli. Ayrıca anne T.C vatandaşı veya mavi kart sahibi olmak zorunda. Yani yabancı uyruklu doğum yapan anneler bu yardımdan faydalanamıyor. Alınan yardımlar çocuk sayısına göre değişiyor : Birinci çocuk 300 TL, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL.

Bu yardımı alabilmeniz için çocuğunuzun 15.05.2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekiyor. Çocuğunuz bu tarihten sonra doğmuşsa ve T.C kimliği de çıkarılmışsa başvuru yapıp bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Bunun için bir zaman kısıtlaması da yok.

İkiz doğumlar da durum aynıdır. Farz edelim ikiz bebeğiniz oldu bunlardan ilki ilk çocuk olarak sayılır ve 300 TL alırsınız, ikinci bebeğiniz ikinci çocuk sayılır, onun için de 400 TL alırsınız.

Peki başvuru nereye yapılıyor?

Başvuruyu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapabilirsiniz veya kamuda çalışan anne iseniz çalıştığınız kurumun personel birimine başvurmanız gerekmekte.  Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Başvuru dilekçesi (annenin imzaladığı).Bu dilekçe içerisinde; doğum yapan annenin ad, soyad ve T.C kimlik numarası, daha önce çocuk sahibi olmuş ise o çocukların ad, soyad ve T.C kimlik numaraları yer almalıdır.

Süt parası (emzirme ödeneği) almak için anne SSK’lı çalışan olmalı veya çalışmıyorsa da babanın SSK’lı çalışıyor olması, doğumdan önceki bir yıl içinde 120 gün sigorta priminin yatmış olması gerekir. Süt parası 2019 yılı için 180 TL’dir. Süt parasını 5 yıl içinde alabilirsiniz.

Bütün bu yardımlar tek seferliktir ve para ikametinizin olduğu PTT şubesine yatmaktadır. Ayrıntılı bilgi için ALO 170 i arayarak bilgi alabilirsiniz.

(Belediye Mevzuat ve İçtihat Bankası, İncelemek için tıklayınız)

Yasal uyarı: Sistemde yer alan makale, içtihat ve diğer materyaller, kısmen ya da tamamen kopyalanarak diğer web sitelerinde yayımlanamaz.