Ev hanımlarının nasıl emekli olacağına ve emeklilik şartlarının neler olduğuna ilişkin yazımız…

Bilindiği üzere nüfus verilerinde erkek nüfusu kadın nüfusuna nazaran önde seyretse de, kadınların toplam nüfus içerisindeki oransal payı gittikçe artmaktadır. Hatta 2040 yılında kadın nüfusunun erkek nüfusunu geçeceği öngörülmektedir. Buna paralel olarak da kadınların iş hayatına katılım oranı artış göstermektedir.

Hal böyle olunca kadınların iş hayatında yer edinmesi kaçınılmaz bir hal alıyor. Hatta birçok kadının  evlerinden üreterek kazandığı ve bu sayede emekli olduğu biliniyor.

Peki hiç çalışmamış ev hanımlarının emekli olma imkanı var mıdır? Nereye başvurulmalıdır? Şartları nelerdir?

Çalışmıyor olmak,18 yaşı doldurmuş olmak, Türkiye’de ikamet etmek ve herhangi bir geliri olmamak (gelir vergisi mükellefi olmamak)…

Bu şartlara sahip olan ev hanımları Bağ- Kur kapsamında isteğe bağlı sigortasını başlatarak kendi primlerini ödeyebilir ve bu şekilde  9000 güne ilişkin primi tamamlayarak 58 yaşını doldurduğunda emeklilik hakkına sahip olabilir.

Bunun için en yakın SGK müdürlüğüne giderek başvurulabilir ve isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi doldurularak, kimlik fotokopisi ile başvuru  tamamlanabilir.

Ayrıca  Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığına bağlı olarak hizmet yürüten ALO 170 aranarak gerekli bilgi de alınabilir.