TCMB’nin faiz indirimi kararı alması ile birlikte kamuoyunda baz puanın ne olduğu ile ilgili merak uyandı. Zira finans çevreleri bu kavrama uzak olmasa da toplumun büyük kısmı bu kavramın ne ifade ettiği konusunda bilgi sahibi değil.

Hal böyle olunca, merkez bankasının, örneğin 425 baz puanlık indiriminin ne anlam ifade ettiği,  banka tüketici ve konut kredilerini nasıl etkileyeceği soruları kafalarda oluştu.

Konunun özünden de anlaşılacağı üzere, baz puan (basis point) faiz oranlarındaki değişimi ölçmede kullanılan bir birimdir. Normal faiz oranlarındaki karşılığı ise virgülden sonraki dördüncü rakama denk gelmektedir. Örneğin faiz oranlarının 0,125 dan 0,135 çıkması yani %12,5 dan %13,5 çıkması, baz puan olarak 1000 baz puan artışa denk gelmektedir.

Yani, Merkez Bankası faiz indirimi kararlarını doğrudan bankaların uygulamakta olduğu faiz oranları üzerinden vermemektedir. Baz puan üzerinden alınan kararlar, uygulamadaki faiz oranlarını birim ölçütü üzerinden etkilemektedir.

Peki Merkez Bankalarının faiz oranlarını belirlemesi, banka faiz oranlarını, yani tüketici ve konut kredilerini nasıl ve hangi kanaldan etkilemektedir?

Merkez bankalarının almış olduğu faiz kararları, bankalar tarafından doğrudan uygulanmaktadır. Bu etkileşim dolaylı bir yoldan gerçekleşmektedir. Yani asgari ücret tespit komisyonunun asgari ücreti belirlemesi ve tüm işverenlerin bu ücrete uyması gibi bir durum, merkez bankasının belirlediği faiz oranı ile bankaların vermiş olduğu kredilerde uyguladığı faiz oranı arasında yoktur.

Etkileşim, bankaların Merkez bankasından borçlanması süreci üzerinden olmaktadır. Merkez bankasının faiz indirimi kararı alması ile bankalar merkez bankasından daha düşük faizle borçlanabilmekte, böylelikle kredi kullanıcılarına da daha düşük faizle kredi verebilmektedirler.

(Belediye Mevzuat ve İçtihat Bankası, İncelemek için tıklayınız)

Yasal uyarı: Sitemizde ter alan yazılar, kısmen ya da tamamen kopyalanarak diğer web sitelerinde yayımlanamaz (sosyal medya hesaplarında sitemiz linkiyle paylaşılması hariç). Aksi durumda, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndan kaynaklanan haklar kullanılacaktır.