İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde yaşanan sorunlara ilişkin tüketici hangi haklara sahiptir? Nereye başvurmalıdır? Şikayet ve iade nasıl yapılmalıdır?

Globalleşen dünya üzerinde birçok şey zamanla değişiyor. Alışveriş  yapmak da bunlardan biri. Her şeye kolaylıkla ulaşabildiğimiz, tabiri caizse elimizin altında bulunan teknoloji bize internet üzerinden alışveriş yapma imkanı sağlıyor. Birçok şey; giyim, kozmetik, ulaşım, tatil planları ve hatta gıda alışverişini bile internet üzerinden yapıyoruz.

Hal böyle olunca sosyal medya üzerinden alışverişler de artıyor ve zaman zaman bu konuda sorunlar yaşanıyor. Örneğin manken üzerinde gördüğünüz bir kıyafeti satın aldığınızda kapınıza gelen ürünün sizin verdiğiniz siparişle alakası olmaması ya da bir ayakkabı siparişinizin  kapınıza farklı numara, farklı renk veyahut da defolu gelmesi üzünç verici. Hele bir de ödemesini daha evvelden yaptı iseniz.

İşte bu gibi durumlarda tüketici olarak neler yapabilirsiniz:

Tüketiciler sipariş verdiği üründe “mesafeli sözleşme” gereği cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının süresi hiçbir koşula bağlı kalmadan 14 gündür. Satıcı cayma hakkının kullanıldığı tarihten itibaren 10 gün içinde ürünün bedelini tüketiciye iade etmek zorundadır. Sadece kişiye özel üretilen eşyalar, hijyenik ürünler, uçak bileti, otel- tur hizmetleri gibi ürünlerde koşulsuz iade geçerli değildir .

Eğer ürün ayıplı ise yani ürün defolu, bozuk vs ise bu durumlarda iade süresi 30 gün olmaktadır. İade edebilir, yenisi ile değiştirilmesini isteyebilir ya da üründe indirim isteyebilirsiniz.

Kargo tesliminde de eve gelen kargo görevlisi ürünü size teslim ettiğinde onun yanında ürünü kontrol edip “Hasar Tespit Tutanağı” isteme hakkına sahipsiniz.

Diyelim ki satıcı ile bu konularda uyuşmazlık yaşadınız;

Telefon üzerinden şikayet mümkün müdür? Evet. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren ALO 175’i arayarak durumu bildirip gerekli yönlendirmelerle adım atabilirsiniz

Bir de konusu 2019 yılı için  8.480 TL’yi aşmayan ürünlerde Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Bu başvuruyu ilinizde bulunan İl Tüketici Hakem heyetlerine şahsen veya avukatınız aracılığıyla elden, posta yoluyla veya e-devlet üzerinden TUBİS kanalıyla yapabilirsiniz

Tüketici Hakem Heyeti başvurunuzu inceler ve en geç 6 ay içinde karara bağlar.

(Belediye Mevzuat ve İçtihat Bankası, İncelemek için tıklayınız)

Yasal uyarı: Sistemde yer alan makale, içtihat ve diğer materyaller, kısmen ya da tamamen kopyalanarak diğer web sitelerinde yayımlanamaz.