Online olarak yapılan alışverişlerde yapılan işlemin iptali ve iadesi süreci, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

İnternet üzerinden satın alma işlemi yapan tüketicinin, birincisi malın ayıplı mal olmasına göre iade hakkı bulunduğunu (Kanuna göre) bir de ürün ayıplı olmasa da tüketicinin iade hakkı olduğunu (Yönetmeliğe göre) belirtmek gerekir. Şimdi Sırası ile Yönetmelikten ve Kanundan kaynaklan hakların neler olduğunu açıklayalım

Üründe Herhangi Bir Sorun Bulunmasa Da Tüketicinin İade Hakkı

Online yapılan alışverişlerde, ürün sorunlu olsun ya da olmasın, tüketicinin herhangi bir sebep belirtmeksizin malı iade hakkı bulunmaktadır. Bu durum, internet alışverişinin doğasından kaynaklandığı için Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde bu şekilde düzenlenmiştir. Ancak bu iade hakkı belirli bir süreye bağlanmıştır. Müşteri bu hakkını ne kadar süre içerisinde kullanabilecek ve ürünü kaç gün içerisinde iade edebilecektir. Dikkat edilmesi gereken husus cayma hakkını kullanma süresi ile iade süresinin birbirinden farklı olduğudur.

Buna göre, tüketici on dört gün içerisinde herhangi bir sebep olmaksızın alışverişten caydığını satıcıya bildirebilecektir. 14 günlük süre dolduktan sonra bu hak kullanılamayacaktır. Bu süre ürünün satıcı tarafından kargoya verildiği tarihten itibaren değil, kargo tarafından müşteriye teslim edildiği günden itibaren başlayacaktır. Teslim tarihi süre hesabına dâhildir.

Cayma hakkını kullanan müşteri, bu bildirimini kullandığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde ürünü satıcıya göndermek zorundadır.

İnternetten Alınan Ürünün Ayıplı Olması Durumunda Tüketicinin İade Hakkı

İlk olarak ayıplı malın ne olduğunu ifade etmekle başlayalım. Ayıplı mal, ürünün sahip olması gereken özellikler sahip olmaması anlamına gelmektedir. Ancak bu durumun herkes için geçerli bir durum olması gerekir. Yani sadece müşterinin sübjektif değerlendirmesi ile ürünün gerekli özelliklere sahip olmadığı sonucuna varması yeterli değildir. Tanıtımında yer alan (ambalajı, reklamı, kullanma kılavuzu vb.) özellikleri taşımayan ya da benzeri mallara göre beklentiyi ya da hayatın doğal seyri içinde makul beklentileri karşılamayan malların ayıplı mal olduğu söylenebilir.

Satıcı malın ayıplı olmasından, ürünün tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren iki yıl sorumludur. Ancak, ilk 6 ay ispat açısından önem kazanmaktadır. Teslim tarihinden itibaren altı ay içerisinde var olduğu anlaşılan kusurların, ürünün teslim edildiği tarihte var olduğu kabul edilmektedir. Yani bu süre içerisinde ortaya çıkan ayıpların teslim tarihinde var olmadığını ispat yükü satıcıya aittir. Müşteri bunu kanıtlamak zorunda değildir. Ancak, altı aydan sonraki bir buçuk yıllık süreçte bunu ispatlama yükümlülüğü alıcıya ait olmaktadır.

Peki, ürünün ayıplı çıkması durumunda müşterinin hakları nelerdir. Burada alıcının dört farklı hakkı bulunmaktadır. Bunlardan hangisini kullanacağı tüketicinin takdirindedir.

İlk Olarak tüketici sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Yani ürünün geri gönderimi ve ücretin iadesi hakkına sahiptir. İkinci olarak masraflar makulse, ürünün satıcı tarafından onarılması da isteyebilecektir. Üçüncü olarak ürünün kendisinde kalıp, ayıp oranında indirim yapılmasını da isteyebilecektir. Son olarak ise imkân varsa malın ayıpsız olanı ile değiştirilmesini isteyebilecektir.

Ayıplı mala ilişkin anlatılan mevzuat, tüketicilerin genel haklarıdır. Yani fiziki yapılan alışverişlerde geçeli olacağı gibi, n11.com, giddigidiyor.com, morhipo, trendyol, hepsiburada vb. online platformlardan yapılan alışverişler için de geçerli olacaktır.