Online alışverişlerde en sık gündeme gelen handikaplardan birisi, satın alınan ürünlerin kargo sürecinde hasara uğraması ya da kaybolmasıdır. 

Malın tüketiciye teslimine kadar geçen süreçteki taşımacılıkta ürünlerin kırılmasından, yırtılmasından, bozulmasından, ayıplı duruma düşmesinden ya da kaybolmasından kim sorumlu olacaktır? Burada akla haliyle üç alternatif gelmektedir. Satıcı, müşteri ya da taşıyıcı kargo firması. Bu konuya ilişkin düzenlemeler Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde yapılmıştır.

Buna göre, malların tüketiciye teslimine kadar olan süreçte meydana gelebilecek hasarlardan ya da kaybolma riskinden satıcı sorumlu olacaktır. Bu sorumluluğun kargo şirketine yansıtılıp yansıtılamayacağı satıcı ile kargo firması arasındaki bir konudur. Bu konu alıcıyı etkilememektedir.

Ancak burada dikkate edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Tüketicinin, satıcının belirlediği kargo firması dışında özellikle bir kargo firması ile gönderilmesi talebi olursa, bu durumda hasar ve kayıplardan dolayı sorumluluk müşteriye geçmektedir.