Bilindiği üzere, internetten alışveriş hızla artmaktadır. Bu alışveriş alışkanlığının yaygınlaşması ile birlikte bazı durumlar daha karışık hale gelmektedir. Şöyle ki, insanlar sanal ortamda resim olarak gördükleri ürünleri, daha önce satın almış olanların yorumlarına bakarak ya da mağaza puanlarını karşılaştırarak satın almaktadırlar.

Satıcı ile karşı karşıya gelmeden ya da ürünü fiziki olarak görmeden gerçekleşen bu alış veriş türünde satın alınan tekstil ürünleri, elektronik ürünler, ev eşyaları, ayakkabılar ya da diğer ürünler istenildiği gibi çıkmayabilmekte ya da ayıplı, kusurlu, arızalı, yırtık çıkabilmekte veya herhangi bir sorun olmamakla birlikte örneğin kıyafetin bedeni kişiye uymamakta ya da hiçbir gerekçe olmaksızın müşteri ürünü beğenmemektedir.

Mecranın doğası gereği, bu gibi sorunların meydana gelme ihtimali daha olası olduğundan, sanal ortamdaki alışveriş ilişkileri mevzuatta ayrıca düzenlenmiştir.

İnternet ortamında yapılan alışverişlerde, tüketici ile satıcı arasında hukuki olarak mesafeli sözleşme kurulmaktadır. Bu sözleşmenin yazılı ya da sözlü olmaması, sözleşmenin mevcudiyetini etkilemeyecektir.  Satıcının ürününü özelliklerini ve fiyatını belirterek internet sitesine koyması, müşterinin de bu ürünü satın alması, iki taraf arasında sözleşmenin kurulmuş olduğu anlamına gelmektedir. Bu sözleşme mevzuatta “mesafeli sözleşme” olarak isimlendirilmektedir.

Bu sözleşme türüne ilişkin uygulanacak işlemler “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği”nde düzenlenmiştir.

Bu Yönetmeliğin 11’inci maddesine göre müşteri, üründe herhangi bir sorun olmasa bile yani herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürünü iade edebilecektir. Peki, bu iade süresi kaç gündür? Yani tüketici ürünü kaç gün içerisinde geri gönderebilecektir? Yönetmelikte bu süre on dört gün olarak belirlenmiştir. 14 günlük süre, malın teslim alındığı gün başlamaktadır. Yani tüketici, ürünü teslim aldığı günü de hesaba katarak 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilecektir. Kargo şirketine teslim bu sürenin hesabında dikkate alınmamaktadır. Cayma hakkı, bu süre dolmadan karşı tarafa iletilmek suretiyle kullanılacaktır.

Satıcı, satış esnasındaki kargo tutarını da iade edecek midir? ya da iade ederken kargo ücretini kim karşılayacaktır. Yine aynı Yönetmeliğin 12’inci maddesine göre, satıcı satış sırasında kargo bedeli tahsil ettiyse bu tutarı tüketiciye ödemek ve ayrıca iadeye ilişkin kargo masraflarını üstlenmek zorundadır.

Aklınıza ilk gelecek hepsiburada, amazon, gittigidiyor, morhipo, n11.com ve  trendyol gibi sitelerden yapılan alışverişlerle diğer tüm online mal satışı yapan sitelerde bu genel mevzuat hükümleri geçerlidir.

(Belediye Mevzuat ve İçtihat Bankası, İncelemek için tıklayınız)

Yasal uyarı: Sistemde yer alan makale, içtihat ve diğer materyaller, kısmen ya da tamamen kopyalanarak diğer web sitelerinde yayımlanamaz.