Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri işyerlerinin belediyelerden işyeri açma ruhsatı alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aşağıda bu şartların neler olduğu sıralanmıştır:

İlk olarak şunu söylemek gerekir ki şartlar açılacak lokantanın birinci sınıf mı, ikinci sınıf mı yoksa üçüncü sınıf lokanta mı olduğuna göre değişmektedir.

Birinci sınıf lokanta açmak için ustalık belgesine sahip en az iki aşçı çalıştırılacaktır. İkinci ve üçüncü sınıf lokantalar için ise ustalık belgesine sahip bir işçi çalıştırmak yeterli olacaktır.

Lokantalarda mutfak hazırlama, pişirme ve bulaşık yeri olmak üzere en az üç bölümden oluşacaktır. Yani yemeğin hazırlandığı ve pişirildiği yer ile bulaşıkların yıkandığı yerin aynı ortamda bulunması ruhsat almada sorun olabilecektir. Bu durum her üç sınıf lokanta için de geçerlidir. Birinci ve ikinci sınıf lokantalarda ise bunlara ilave olarak bulaşık yıkamak için sıcak ve soğuk su tesisatı bulunacaktır.

Birinci sınıf lokantalara ilişkin olarak; girişte yeterli büyüklükte bir hol bulunacaktır. Giriş ve ana salon dâhil tüm duvarlar yağlı boya ya da benzer kalitede bir ürünle boyanmış olacaktır. Mekânın ısıtma ve soğutması kalorifer ya da klima ile yapılacaktır. Mekânın zemini kolay temizlenebilir cinsten bir malzeme ile kaplı olacaktır. Servis için yeterli sayıda tekerlekli servis aracı bulunacaktır. Masalar üzerinde kaliteli örtü ve peçete bulunacaktır. Garsonlar ve çalışanlar üzerinde müessesenin belirlediği kıyafetler olacaktır. Mekânın müşteri kapasitesine yetecek otoparkı ve bankolu vestiyeri bulunacaktır. Bay ve bayanlara ait sıcak suyu akan aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu, kurutma makineli veya peçeteli ayrı tuvaletler bulunacaktır. Ayrıca, çocuk temizliği yapılmak üzere çocuk odası ve çocuk tuvaleti bulunacaktır.

İkinci sınıf lokantalarda; zemin kolay temizlenebilir malzeme ile döşeli olacaktır. Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulundurulacaktır. Masalar üzerinde örtü ve peçete bulunacaktır. Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu ve sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

Üçüncü sınıf lokantalarda; zemin kolay temizlenebilir bir madde ile döşenmiş olacak ve havalandırma en azından aspiratörle yapılacaktır. Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu ve sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.