24 Aralık 2020 tarihli ve 31344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile belediyelerin ve büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin abonelik işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yürütmeleri zorunluluğu getirildi.

Buna göre, belediyeler ve bağlı idareler (İSKİ ve ASKİ gibi), su ve kazalizasyon işlemlerine ilişkin abonelik sözleşmelerini elektronik ortamda yürütecekler. Bu konudaki geçiş süreci ve sistemlerin uyumlu hale getirilmesi 31.12.2021 tarihine kadar tamamlanmak zorunda.

Hangi hizmetler kapsamda olacak

Yapılan düzenleme kapsamında, abonelik başlatma, devir, kapatma ve fatura ödeme hizmetleri eDevlet ve turkiye.gov.tr sistemleri üzerinden sunulacak.

Abonelik başlatma ve devir işlemleri için kurumlarla ilgililer arasında mesafeli sözleşme yapılacak. Mesafeli sözleşmeler yapılır yapılmaz hüküm doğurmayacak, yürürlüğe girmesi ilk abonelikler için belirlenmiş olan ücretlerin ödenmesi ya da taksitlendirilmesi, devirlerde ise belirlenmiş bedellerin ödenmesi durumunda gerçekleşecek.

Yani mesafeli sözleşmeler elektronik ortamda yapılacak,  bu sözleşmelere ilişkin bedeller idareler tarafından tahakkuk ettirilecek ve ilgililer tarafından yapılacak ödemelerle sözleşmeler hüküm doğurmaya başlayacak.

Abonelik kapatma başvurularında ise ilgili kurumlar abone sayaçlarını kontrol ederek kapatma endekslerini sisteme girecekler, kapatma talepleri abonelerin tüm borcu ve kapatma işlemleri için tahakkuk ettirilen ücretleri ödemeleri durumunda karşılanacak.

İdareler, elektronik ortamda işlem gerçekleştirecek ilgililerle, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ön bilgilendirme formunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu aydınlatma metnini paylaşacaklar.

Abonelik açma, devir ve kapatma işlemleri vatandaşlar tarafından nasıl gerçekleştirilecek?

E-devlet entegrasyonları sağlandıktan sonra, vatandaşlar eDevlet şiflereleri ve TC Kimlik Numaraları ile sisteme giriş yaparak, hizmet almak istedikleri belediye ya da büyükşehir bağlı kuruluşlarını hizmet arama sekmesinden aratacaklar ve kurumlar tarafından sağlanacak yönlendirmelerle, kapsamdaki hizmetleri gerçekleştirebilecekler.

(Belediye Mevzuat ve İçtihat Bankası, İncelemek için tıklayınız)

Yasal uyarı: Sitemizde ter alan yazılar, kısmen ya da tamamen kopyalanarak diğer web sitelerinde yayımlanamaz (sosyal medya hesaplarında sitemiz linkiyle paylaşılması hariç). Aksi durumda, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndan kaynaklanan haklar kullanılacaktır.